Our website uses cookies so that we can provide a better browsing experience. Continue to use the site as normal, or find out how to manage cookies.
Quick Links

Cadet Boys and Pre Cadet Girls 2015 British Champions crowned in Sheffield

Saturday, 5 December, 2015 - 02:50pm

Categories: General News,

Update: Full results available for download here >>>

It was a day to remember for many of the 287 competitors in action today at the British Championships.

The Cadet Boys and Pre Cadet Girls competitions took place today at the English Institute for Sport in Sheffield.

Despite the threat of the venue lighting going out because of power issues with major events across the city, the judo on display was of a high standard and there was plenty of action for the Sheffield crowd to enjoy.

The Pre Cadet Boys and Cadet Girls will be in action tomorrow.

Cadet Boys

Category Gold Silver Bronze Bronze
-42kg William Booth, Wymondham Mohamed Dafallah, Greenhouse EB Pheonix Harry Woodhead, Pinewood James Reseigh, Vale
-46kg Charlie Young, Ryecroft Nathan Gallacher, Samurai Thomas Venables, Judo Le Sorgive Samy Awiti, Enfield
-50kg Ryan Thomspon, Sportif James Johnson, Yoshin Ryu Ben Townsend, Newbury Finlay Allan, Sportif
-55kg Joshua Giles, Coventry Scott Pearce, Dragons Judo Academy Henry Wakes, Shadsworth/SKK Showgo Kimura, Ealing
-60kg Samuel Perry, 2As Judokwai Archie Platt, Osaka Kye Orledge, Bradley Stoke Dylan Munro, Edinburgh
-66kg Jacob Aldridge, Osaka Matthew Elliot, Murakwai Louis Delsol, Osaka Lachlan Moorhead, Penistone
-73kg Alexander Hampshire, Gateshead Christopher Kumesu-Egri Cameron Charles, Camberley Maksims Volkovs, Metro
-81kg Daniel Bennet, Vale Connor Leonard, Keisen Louis Saez, Clyde James Ryan, Stewart Judo Academy
-90kg Artjoms Jurkjans, Boston Luke Thomas, The Mat Academy Thomas Lish, St Albans Jack Jenman, United Judo
+90kg Alex Vasekin, Happidojo Yacine Sifi, Willow-Heart Robbie Boyd, Whitburn

 

Pre Cadet Girls

Category Gold Silver Bronze Bronze
-36kg Rachel Jackson, Thornaby Pavilion Jasmine Teal, Bishops Stortford Mae Bostock, Destination Judo Chloe Dodge, Micklefield
-40kg Ffion Robinson, Pontarddulais Eleanor McAteer, Samurai Eve Jackson, Thornaby Pavilion Rebecca Lamb, Clyde
-44kg Anna Townshend, Moberly Kristina Pavlou, TNJC Isobel Kitchen, Judo Excellence/Owram Elizabeth Tompkins, Newbury
-48kg Tatum Keen, Bradley Stoke Maisie Hawthorne, Newburn Terri Gough, Pinewood Roxanne Proctor, Westcroft
-52kg Leah Grosvenor, Samurai Cordelia Gregory, Plymouth Simone Cross, Tonbridge Ellie Kirby, Camberley
-57kg Grace Griffith, Tsukuru Judo Academy Thea Giffey, Kin Ryu Bryony Cutforth, Vale Daisy Gilroy, Sportif
-63kg Lena James, Stratford Lily Seabright, Bishops Strotford Megan Douglas, Newbury Mia Tierney, Destination Judo
+63kg Cristi-Rose Pretorius, Zodiac Millie Orledge, Bradley Stoke Anna Purves, Jidel Sofia Carbone, Coventry

Back to News