2013 Junior British Champions Crowned in Sheffield

The 2013 British Championships for Juniors took place today with the country’s most talented young judoka battling for supremacy at EIS Sheffield.

There were some great performances with some cadet athletes returning to the medal podium, just one week after the British Championships for cadets.

A full round-up of the weekend’s action will be online early next week.

Image from the event can be found here – https://www.britishjudo.org.uk/2013-british-championships-for-juniors

Junior Men Under 55kg
GOLD Peter Miles Bradley Stoke
SILVER Eric Ham Glossop
BRONZE Renz Vallejera Tora Judo Kai
BRONZE Isaac Gagin Red Phoenix
FIFTH James Stringer Tonbridge
FIFTH Kieran Davin Moberly

Junior Men Under 60kg
GOLD Kyle Sweet Wolverhampton
SILVER Samuel Hall Ryecroft
BRONZE Lucas Rowe Hardy Spicer 83
BRONZE Neil MacDonald SJCA
FIFTH Arron Simpson Tayside
FIFTH Ben Attwood Bradley Stoke

Junior Men Under 66kg
GOLD Daniel Lyon Warrington Warjukwai
SILVER Aiden Moffat Tayside
BRONZE Thomas Johnson Yoshin Ryu
BRONZE Stuart McWatt Garioch
FIFTH Joshua Hill Lordswood Budokan
FIFTH Joe McCole Tayside

Junior Men Under 73kg
GOLD Colin MacDonald SJCA
SILVER Jack Smith EYJA/Edinburgh
BRONZE James Allen Haltemprice
BRONZE William Johnson Yoshin Ryu
FIFTH Liam Ashton-Farr Team Bath
FIFTH Lasha Lekishvili Camberley

Junior Men Under 81kg
GOLD Conall McGregor Carnegie
SILVER Matthew Kavanagh Ford
BRONZE Adam Hoshal Ernest Bevin Phoenix
BRONZE Ashley Mathias Bristol Judo Hartcliffe
FIFTH Luke Meadows Coventry
FIFTH Jamal Petgrave Westcroft

Junior Men Under 90kg
GOLD Ramon Alexander Moberly
SILVER Charles Grocock Huddersfield
BRONZE John Jayne Moberly
BRONZE Liam Donkin Edinburgh Club
FIFTH George Smith Huddersfield
FIFTH Jordan Butler Moberly

Junior Men Under 100kg
GOLD Philip Awiti-Alcaraz Enfield
SILVER Valentino Volante Edinburgh Club
BRONZE Christopher Skelley Haltemprice
BRONZE Thomas Alberts Beach
FIFTH Eliot Bradford Ealing

Junior Men Over 100kg
GOLD Joshua Burns Shadsworth

Junior Women Under 48kg
GOLD Hayley Willis Stratford
SILVER Jenny Roberts Pinewood
BRONZE Harkirat Sekhon Ealing

Junior Women Under 52kg
GOLD Helen Forbes Garioch
SILVER Natasha Fraser The Parks
BRONZE Charlotte Emery Devizes
BRONZE Freya de Chastelain Wolverhampton/Team Bath
FIFTH Molly Storey Karen Briggs MBE School of Judo
FIFTH Abbi Blackie Sportif

Junior Women Under 57kg
GOLD Nekoda Davis Ealing
SILVER Jodie Caller Renzoku
BRONZE Lele Nairne Bradley Stoke
BRONZE Kelly Staddon Ford
FIFTH Eilish Walker Just-Judo
FIFTH Emily Harper Osaka

Junior Women Under 63kg
GOLD Bekky Livesey SKK
SILVER Jemima Duxberry Team Bath
BRONZE Lucy Renshall Warrington Warjukwai
BRONZE Lubjana Piovesana Bishop Challenor
FIFTH Prisca Awiti Enfield
FIFTH Jodie Kee Murakwai

Junior Women Under 70kg
GOLD Amy Livesey SKK
SILVER Natasha Maslen Tora Judo Kai
BRONZE Lauren Hawkins Westcroft
BRONZE Ebony Drysdale-Daley Erdington
FIFTH Gemma Bavister TNJC
FIFTH Emma Reid Redbridge

Junior Women Under 78kg
GOLD Lois Brown Grimsby
SILVER Rachel Moon Wolverhampton
BRONZE Demi Brooks Edinburgh Club

Junior Women Over 78kg
GOLD Jodie Myers SKK
SILVER Kirsty Guest Grimsby
BRONZE Kate Saunders Pro Judo
BRONZE Lucy Chamberlain Ealing