Pre Cadet Boys and Cadet Girls take 2015 British Champion titles in Sheffield

Update: Full results available for download here >>>

Today (6th December) the Pre Cadet Boys and Cadet Girls 2015 British Championships took place at the English Institute of Sport, Sheffield.

On the same day that Gemma Gibbons took a triumphant bronze at the Tokyo Grand Slam, 17 British Champions fought their way through tough fields to take gold medals in their respective categories today.

With nearly 270 competitors battling for medals in the 17 weight categories, the standard of judo was high and the watching crowd were treated to some exciting judo.

As this weekend draws to a close, attention will now turn to the Junior and Senior British Championships next weekend for the final domestic event of the year. The entry list for the Senior competition is now available and can be found here >>>

Cadet Girls

Category Gold Silver Bronze Bronze
-40kg Samantha Gipp, Bishops Stortford Jamie-Leigh Whitaker, Glossop Cerys Callard, South Brent Jessica Sanfey, Enfield
-44kg Amy Platten, Redbrige Rachel Towle, Clyde Jasmine Stringer, Tonbridge Aimee Thorpe, Sportif
-48kg Molly Harvey, Tonbridge Erin Peden, Clyde Sofija Bojat, Ealing Yasmin Gordon, Sportif
-52kg Yasmin Javadian, Coventry Chloe Gowen, Bradley Stoke Kirsty Marsh, Destination Judo Elizabeth Cheminais, Waterloo
-57kg Josie Steele, Highland Budokan Bryony Griffiths, Samurai Jasmine Hacker-Jones, Maesteg Chloe Jones, SKK
-63kg Annie Boby, Osaka Holly Jones, SKK Bertille Murphy Lucy King, Moberly
-70kg Chloe Nunn, Bishops Strotford Kelly Petersen, Hardy Spicer 83 Imogen Ranner, Melbourn Paige Wilkes, Bishop Challoner
+70kg Bethany Meadows, Coventry Jess Richardson, Mercia Elin Lloyd, Wolverhampton Fayokemi Abidekun, Toshi Kazoku


Pre Cadet Boys

Category Gold Silver  Bronze  Bronze
-34kg Noah Jones, Pinewood Wade Muttitt, Pinewood Jamie Drew, Micklefield James Hemer, Samurai
-38kg Zachary Morrison, Redbridge Billy Rodman, Hibari Kan Finley Watson, Crayford James Gray, Destination
-42kg Connor Mordue, Gateshead Harvey Burns, Furness Thomas Kirk, Camberley Artur Patemian, Pro Judo
-46kg Ethan Nairne, Bradley Stoke Oliver Tero, SKK Martin Suvitra, A1 Alexander Rijksen Salman, Bradley Stoke
-50kg Harry Zain-Prosser, Osaka Ryan McInnes, Southside Oliver Purllant, Black Dog Thomas Inglis, Highland Budokan
-55kg Shaun Malazarte, Fighting Fitness Harry Le Mare, Osaka Ryan Rijksen Salman, Bradley Stoke Laurence Andrews, Steel City
-60kg Brendan Gilligan, Hull Samuel Johnson, Medway Park Finlay Doig, Just Judo Dylan Halls, Penlee
-66kg James Brain, Wirral Alexandre Tama, Budokwai Oliver Russell, Westcroft Sean Tooby, Scunthorpe
+66kg Lewis Liney, Osaka Joseph McNeill, Southlands Oliver Booth, Judo Excellence Daniel Redgewell, Core Judo Academy


For Saturday’s British Championships results please click here >>>